Domů


Emulátor ATARI XL/XE

Nejdříve co o emulaci říká slovník výpočetní techniky:
Emulace
"Napodobování chodu programu nebo zařízení na prostředcích neodpovídajících přesně technické specifikaci napodobovaného zařízení."
Emulátor
"Programový nebo hardwarový prostředek umožňující napodobovat činnost jiného programu, zařízení nebo jeho části."
Takže tolik na úvod pro nezkušené, a my se teď budeme věnovat emulaci osmibitového počítače ATARI XL/XE na vašem PC. Takže, přestože třeba nemáte skutečný počítač Atari, budete teď moci na svém PC dělat skoro vše, jako byste skutečné osmibitové Atari měli.

A co k tomu budete potřebovat?

1) Úplně obyčejný počítač PC s Windows 95/98/ME/NT4/2000/XP a programem WinZip.
2) Program pro PC, který simuluje počítač Atari 800XL/XE - tzv. Atari emulátor
3) Programy z počítače Atari převedené do formy stravitelné předchozím programem

Počítač PC, Windows a WinZip máte určitě všichni a to ostatní vám nabízím zde. Nebude toho sice mnoho, ale pro vyzkoušení to stačí. Pokud vás toto téma zajímá více, podívejte se na moje doporučené odkazy, kde najdete mimo jiné i odkazy na stránky specializované přímo na Atari 8-bit emulátory a také odkazy na různé archívy Atari programů a her pro tyto emulátory.Nadpis Atari800Win Plus

Takže dejme se s chutí do toho...

1) Nejprve si zde stáhněte emulátor, program Atari800Win PLus 2.8 (cca 380kB). Je to jeden z freeware programů pro emulaci počítače Atari, a myslím si, že je velmi dobrý. Umí emulaci počítače ATARI 800, 800XL, 130XE a konzoly ATARI 5200 a navíc rozpozná různé formáty programů. Další podrobnosti o tomto programu (případně výskyt novější verze) si můžete zjistit na stránce autorů na adrese: http://www.atariarea.krap.pl/PLus/index_us.htm.

2) Jako další věc budete potřebovat pět souborů ROM operačního systému Atari, které nebývají součástí emulátorů (kvůli autorským právům). Jmenují se ATARIBAS.ROM, ATARIOSA.ROM, ATARIOSB.ROM, ATARI5200.ROM a ATARIXL.ROM. Najdete je na Internetu, nebo si je můžete stáhnout také zde. Tyto soubory jsou nutné pro správnou funkci emulátoru. (Jejich celková velikost je pouhých 36kB.)

3) Stáhněte si zde některou Atari hru ve formátu ATR (nejpoužívanější formát pro Atari emulátory), třeba hru: Arkanoid, River Raid, Draconus nebo Atari Invaders. (Nebo si je na zkoušku stáhněte všechny :-)

4) Dále postupujte takto:
5) Nahrání hry ve formátu ATR:Hra Arkanoid, © Taito a Imagine 1987

Stáhnout Arkanoid pro emulátor


Hra River Raid, © Activision 1983

Stáhnout River Raid pro emulátor


Hra Draconus, © Cognito 1988

Stáhnout Draconus pro emulátor


Hra Atari Invaders, © Atari 1981

Stáhnout Atari Invaders pro emulátor© 1.2002, 6.2004 a 9.2005 Jiří Pecher

Domů